Založ si blog

Politika hodnôt

S blížiacim sa termínom parlamentných volieb sme v  masmédiách čoraz častejšie konfrontovaní s  rozmanitými politickými výkladmi smerovania Slovenska v najbližších štyroch rokoch. Všetky strany sa snažia flexibilne reagovať na meniace sa prostredie doma, ale momentálne predovšetkým na rýchlo meniacu sa geopolitickú situáciu. Niektorí reflektujú tieto zmeny dokonca obratom kurzu z neo-liberálneho na ultra-konzervatívny, iní sa ostentatívne radi zvezú s väčšinou, aby náhodou v tomto politicky náročnom období nevytŕčali z radu a skrývajú sa za názor a postup vlády. Namieste je asi otázka, ktorý z daných prístupov je ten správny? Do akej miery je reálna politická univerzálnosť a konformnosť? Jednu z viacerých možných odpovedí na túto otázku vidím v myšlienke nositeľa Nobelovej ceny mieru a sociálnodemokratického nemeckého kancelára Willyho Brandta: „Nič neprichádza samo a iba málo z toho je trvácne, preto je dôležité sa sústrediť na vlastné sily a na skutočnosť, že každá doba si vyžaduje svoje odpovede a povinnosťou politikov je dosahovať úroveň náročnosti svojej doby, aby mohli konať dobro.“

Na prvý pohľad možno komplikované myšlienky, no jednoznačný politický a pragmatický odkaz. V mozaike nášho politického spektra nájdeme politikov rôzneho druhu, avšak máloktorý z nich je skutočným štátnikom. Prečo je to tak? Odpoveď je jednoduchá. Nie každý politik dokáže prekročiť hranice populizmu a priemernosti a stať sa vizionárom, či tvorcom hodnotovej orientácie. Štátnikom sa určite nemôže stať politik, ktorý sa znenazdajky situuje do role pseudo-ochrancu strednej vrstvy, ktorá je s ohľadom na jeho „gazdovskú“ rétoriku quasi utláčaná a čaká na svojho záchrancu ako Šípková Ruženka. Štátnikom sa takýto politik nemôže stať preto, lebo nedosahuje úroveň hodnotovej orientácie politického sebaurčenia, ale iba balansuje na hranici populizmu a „rádoby-politiky“. Na Slovensku máme odhliadnuc od priemerných politikov a blúdnych straníckych cestovateľov i ľudí, ktorí pochopili odkaz Willyho Brandta a realizujú sociálnodemokratickú politiku, ktorá nie je chimérou, ale realitou. Realitou, ktorá sa žije každodenne presadzovaním princípov sociálneho trhového hospodárstva. Podoba sociálneho humanizmu sa v každej dobe mení a vyvíja, no prítomná je vždy základná paradigma sociálneho zmieru a princípu rovnosti, pričom tieto faktory tvoria hodnotový základ konkrétnych politických opatrení. Dôkazom toho sú napríklad sociálne opatrenia súčasnej vlády, ktorá na základe dobrých hospodárskych výsledkov nezabúda na kľúčovú úlohu ľavice – potieranie sociálnych rozdielov a pomoc slabším. Moderná sociálnodemokratická politika to dokáže aj so zabezpečením zdravého vývoja verejných financií, o čom svedčí plánovaný vyrovnaný rozpočet v roku 2018.

Politika sociálnej demokracie je zriedka populistická, pretože vo svojom zameraní na princíp sociálnej rovnosti je ľahko kontrolovateľná a merateľná na rozdiel od politikov, ktorí nám v 90-tych rokoch sľubovali švajčiarske dôchodky, alebo tých, ktorí v súčasnosti vytvárajú predovšetkým v bratislavskej kaviarni mantru o potrebe záchrany Slovenska pred populizmom, ktorý ale živia oni sami.

Sociálnodemokratické hnutie na Slovensku prešlo od roku 1989 istým vývojom a v súčasnosti sa môže hrdo prihlásiť k odkazu Willyho Brandta, pretože na jednej strane zabezpečuje existenciu sociálneho štátu a zároveň je dôkazom svojbytnosti, opodstatnenosti a potreby ľavicových myšlienok aj v modernej spoločnosti.

Cui bono pán Procházka?

27.02.2016

„Dobrý štát slúži ľuďom“, tak znie základný volebný postulát strany, alebo skôr marketingového projektu, ktorý sa tvári akoby z čista-jasna začal svoju politickú púť v roku 2014. viac »

Politické mimikry

06.01.2016

Predvolebné obdobie je časom, kedy sa všetky politické strany snažia voličom ponúknuť to najlepšie, čo majú. Prostredníctvom kompetentných kandidátov a uceleného programu rozvoja krajiny viac »

Ekonomika v dobrej kondícii

20.10.2015

Slovenská ekonomika prešla v rámci svojej samostatnej existencie rôznymi vývojovými cyklami. Od „divokých“ 90-tych rokov cez obdobia masovej privatizácie, konsolidácie verejných financií, viac »

BRATISLAVA: Otvorenie Vianočných trhov 2017

Rozsvietením stromčeka sa začali vianočné trhy v Bratislave

24.11.2017 20:19

Vianočnú atmosféru si môžete v Bratislave vychutnať na každom rohu.

Mince, euro, peniaze, ekonomika

Dotácie na elektromobily budú aj v budúcom roku

24.11.2017 18:51

Projekt podpory kúpy ekologických vozidiel SA začal realizovať o päť mesiacov neskôr, nestihli sa tak vyčerpať všetky alokované prostriedky.

Británia, polícia, stanica metra

Londýnsku stanicu metra evakuovali, výstrely nepotvrdili

24.11.2017 18:45, aktualizované: 19:53

Rušnú stanicu londýnskeho metra Oxford Circus v piatok večer krátko evakuovali a na mieste zasahovali hasiči a policajti.

trump

USA už nebudú dodávať zbrane kurdskej milíciu YPG v Sýrii

24.11.2017 18:10

Dohodli sa na tom telefonicky prezidenti Turecka a Spojených štátov Recep Tayyip Erdogan a Donald Trump.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 11820x
Priemerná čítanosť článkov: 2364x

Autor blogu

Kategórie